вівторок, 7 квітня 2015 р.

Що таке інформаційне середовище та його забруднення?


Існує декілька підходів до визначення поняття «Інформаційне середовище»:
— це сукупність технічних і програмних засобів зберігання, обробки і передачі інформації, а також політичні, економічні і культурні умови реалізації процесів інформатизації.
— це світ інформації навколо людини і світ її інформаційної діяльності.
— це сфера діяльності суб'єктів, пов'язана зі створенням, перетворенням, споживанням інформації. 
Поняття «інформаційне забруднення» було введене у 2003 році Якобом Нельсоном (Jakob Nielsen).
Інформаційне забруднення — засмічення інформаційних ресурсів непотрібними, невідповідними та низькоякісними даними. Поширення непотрібної та небажаної інформації може мати згубний ефект на діяльність людини. Воно вважається одним з негативних ефектів інформаційної революції.
Інформаційне забруднення  є значною проблемою, яка швидко поширюється. Більшість сучасних описів інформаційного забруднення стосується комп'ютерної інформації, як то електронна пошта (e-mail), миттєві повідомлення ін.
Інформаційне забруднення — це потік дисгармонійної, хаотичної, руйнівної інформації, що впливає на людину і інших представників навколишнього середовища через зорові, слухові, сенсорні, тактильні та інші канали сприйняття. Небезпека інформаційного забруднення криється ще й у тому, що інформація має властивість наповнювати будь який наданий їй простір і зберігатися незмінно в такому стані довгий час.
Особливо актуальним інформаційне забруднення стало останнім часом: члени сучасного інформаційного суспільства постійно піддаються впливу лавини негативної інформації. Всі біди і катастрофи світу миттєво стають загальновідомими і звалюються на людини з усіх каналів масової інформації. Інформаційне забруднення відчувають і інші біологічні види – різноманітні фактори неспокою, які несуть інформаційну (сигнальну) навантаження: шум, світло.
Інформаційне забруднення тісто пов’язане з іншими видами забруднення, як от механічне чи хімічне: адже забруднюють середовище і носії інформації, як от поліграфічні матеріали, оптичні диски, навіть сам людина, котра, несучи потік інформаційного сміття перетворюється у ходячу і балакучу урну. До інформаційного забруднення відносяться і візуальне забруднення, викликане одноманітною архітектурою.

5. Прояви інформаційного забруднення

Хоча інформаційне забруднення може поширюватися у багатьох формах, його прояви можна згрупувати:

забруднення електронної інформації (спам, миттєві повідомлення, небажаний контент веб-сайтів);
інформаційне забруднення друкованих видань (непотрібна реклама на мапах, зайві відомості в довідниках, т.п.);
інформаційне забруднення в мобільних телефонах (небажані повідомлення, ринг-тони, небажані телефонні дзвінки, т.п.);
інформаційне забруднення транспорту та навколишнього середовища (перевантаження громадського транспорту повідомленнями рекламного, розважального, інформаційного характеру; велика кількість білл-бордів, лайт-боксів, інших видів зовнішньої реклами);
інші види інформаційного забруднення.



Використана література:

1. Екологія. Підручник для вузів / В. І. Коробкін, Л. В. Передельський. Вид. 10-е. - Ростов Н/Д: Фенікс, 2006. - 576 с.

2. Електронній лекції з екології [Електронний ресурс]. – Дата перегляду: 06.04.2015. – Режим доступу: http://safetyliving.narod.ru/kons.html

3. Арский Ю. М., Гиляревский Р. С. Инфосфера: Информационные структуры, системы и процессы в науке и обществе [Текст] / Ю. М. Арский, Р. С. Гиляревский, И. С. Туров, А. И. Черный. — М : ВИНИТИ, 1996. — 489 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар